Cena / Záruka

Cena

Poté, co naše výrobky projdou fází expozice a naplní její potenciál, mohou být poskytnuty k prodeji. Abychom ale udělaly jistý „kompromis“ a cena byla alespoň trochu dostupná, rozhodly jsme se zvolit pro její stanovení jednoduché měřítko.  Kdybychom totiž například chtěly ohodnocení 100 Kč na hodinu práce, většina výrobků by se musela prodávat (vzhledem k tomu, jak je výroba časově náročná), za tisíce. Takovou cenu by však nikdo nezaplatil, tím spíše pokud se někdo bude na naše výrobky dívat, jako na obyčejný textil, a ještě k tomu z odpadu. Proto je ono měřítko stanoveno na prostou radost z práce.  A tedy, necháme naše zákazníky, aby nám sami cenu nabídli, neboť my samy ji neznáme. V momentě, kdy během nabídnuté ceny naše radost nezmizí, tedy pokud si porovnáme onu práci a nabídnutou cenu a radost z práce, za takovou cenu, nezmizí, plácneme si.  Jedná se tedy nejen o to, že je výroba velice časově náročná, ale zejména o to, že je každý kousek unikátní a jinak časově náročný. Je třeba tedy opravdu rozumět tomu, že chceme o svých výrobcích a našem přístupu diskutovat, chceme vědět, jestli je tento přístup reálně aplikovatelný, a jestli je možné dosáhnout oboustranné spokojenosti a takovou cenu hledat, i když to bude znamenat hledat ji pokaždé, v rámci každého výrobku a každého zákazníka.

Jelikož již tento přístup nějakou dobu testujeme, víme, že není vždy vítán vřele. Ale proto, tím spíše, je potřeba chápat, že neprodáváme textil, ale nabízíme možnost podílet se na určitém přesahu. Nedávno nám například jeden pán nabídl 300 Kč za tričko, sdělily jsme mu, že bychom musely takový prodej až příliš dotovat, ať se nezlobí, ale že 10 ti hodinovou práci nemůžeme prodat za 300 Kč. Pán měl jasno v tom, že prodáváme odpad, a tedy nemáme žádné náklady, tudíž co víc bychom za sešité tričko z kousků látek chtěly. Radost z několikahodinové práce ohodnocené 300 Kč by se nejen vytratila, ale ani by takový prodej nebyl ekonomicky udržitelný.  Na druhou stranu jsme již potkaly pár zajímavých lidí, kteří se jevili jako že opravdu rozumí tomu proč to děláme, a tak se zdá, že se tomu porozumět dá. A když nám někdo nabídne částku, která sice neodpovídá třeba ani ohodnocení 100Kč na hodinu ale je cítit, že takový člověk o takové tričko opravdu stojí a rád ocení naši práci a myšlenku, vykouzlí to úsměv na tváři nejen nám ale i tomu člověku.  Aby tedy bylo jasné, nejde nám o tu cenu, ale o to, že to někdo opravdu chce pochopit a ocenit.

Proto, jak jsme již částečně ověřily také záleží na jiných okolnostech. A výše částky není to hlavní. Proto člověku, který vystoupí z drahého auta, v botách z krokodýlí kůže a nabídne 10 000 Kč za tři trička, nebude se chtít bavit o ničem, řekne jen že je chce, protože se líbí jeho dceři, 10 000 Kč mu stačit ani zdaleka nebude. (Radost se nedostaví. Radost se v takovém případě ale nedostaví ani když takový člověk nabídne milion).  Na druhou stranu, pokud u nás ve stánku zastaví člověk, na rozbitém kole, a nabídne za tričko 250 Kč, ani mu nebude záležet na barvě a obrázku, bude mu stačit že je od nás a řekne, že víc peněz nemá, ale že se mu líbí tento princip, a že bude tričko nosit do roztrhání, pak je cena 250 Kč dokonce daleko za limitem radosti.

Tím chceme říci, že stanovení ceny je v podstatě abstraktní, kdy se do radosti ze stanovení ceny promítají nejrůznější okolnosti.

Třeba je to slepá ulička, třeba VEN díky tomuto přístupu nepřežije, pokud ale zvolíme klasickou cenovou politiku, tak to můžeme zabalit rovnou. Cena tedy bude vždy oproti klasickému pojetí výroby textilu výrazně vyšší, ale věříme, že naše produkty takovou cenu mají, nikoliv ale pouze na té hmotné bázi, nýbrž zejména v rámci onoho přesahu, který dokážou sdílet.

PS: Nebráníme se, ani v nejmenším, výměnnému obchodu 😊

PS2: U určitých služeb je možné stanovit konkrétní cenu, tedy například grafické práce atp.

Záruka

Na naše produkty nabízíme doživotní záruku tehdy, pokud poškození zjevně pochází z procesu výroby. Opravdu by nás mrzelo, kdyby někdo obdržel určitý výrobek, který by kvůli závadě z výroby nemohl naplno využívat. I když se takové závady snažíme maximálně eliminovat, vzhledem k v povaze materiálů, jejichž vlastnosti mnohdy ani nemůžeme znát, ani si je nemůžeme vybrat, nebo s přihlédnutím tomu, že spojujeme materiály a postupy netradiční formou, stát se to může. V takovém případě nabízíme maximální součinnost pro opravu, jeli to možné, nebo pro náhradu takového výrobku. Pakliže si zákazník nějakým nedopatřením poškodí daný výrobek sám, může se obrátit na naši Opravnu,  a to i v případě dalších materiálů.

Přejít nahoru