Kdo jsme
Jsme tři holky, které se před několika lety potkaly v Rustymonde. Každá z nás se tam dostala z jiného důvodu, ale jedna věc nás pojila a tedy, že jsme se ocitly ve velice tíživé životní situaci, téměř bez naděje na zlepšení. Právě tehdy si nás vzal Rustymonde pod svá křídla. Takto jsme se potkaly a takto to vše začalo. Když jsme se tedy po nějaké době postavily opět na vlastní nohy, řekly jsme si, že bychom chtěly Rustymondu něco vrátit. A tak začal vznikat projekt VEN, se vším, co jsme se v Rustymonde naučily.
Vyrábíme a tvoříme nejrůznější výrobky z odpadních a zbytkových materiálů, zejména pak textilního charakteru. V menší míře pak věci dřevěné, či kovové. Jelikož se jedná o ruční tvorbu unikátních výtvorů, také k nim takto přistupujeme. Proto jsme zvolily v podstatě obdobnou formu prezentace, která je možná k vidění v uměleckých galeriích. Veškeré výrobky tedy v první řadě vystavujeme, nikoliv prodáváme. Prodáváme je až v řadě druhé, a tedy až poté, kdy naplní svůj expoziční potenciál a úlohu. Je tomu tak z několika důvodů. Tím prvním je ten, že jsme vkročily v podstatě do neprobádaných vod a je tedy naše práce spojena také s určitou analýzou a průzkumem veřejného mínění. Expoziční funkce neslouží k propagaci či proto, abychom mohly naši tvorbu ukazovat, ale k tomu, abychom mohly na jejím základě otevřít dialog s našimi potenciálními zákazníky. Chceme sdílet to, proč a jak věci děláme a chceme se dozvědět, jestli je reálné stanovit nějakou konkrétní cenu, jestli někdo bude chtít pochopit naši myšlenku a jestli jí vůbec někdo ocení.
Každý kousek je originál a nikdy nevzniká za stejných podmínek. Tvorba z odpadu si navíc, pro mnohé paradoxně, žádá mnohonásobně vyšší časovou a celkově energetickou náročnost. Tím spíše, pokud je ručně dekorována. Proto, aby u nás v ateliéru vzniklo jedno tričko, nestačí na internetu objednat role látek, následně podle střihu roli nastříhat a pak části sešít k sobě (jak je tomu v běžném přístupu). Naopak, musíme dlouhodobě a systematicky vyhledávat, sbírat, svážet a třídit hromady různých odpadních a zbytkových materiálů, které následně třídíme a vystřihujeme použitelné kousky z hromad jinak nepoužitelného materiálu. Tyto kousky pak skládáme k sobě a sešíváme tak, aby vznikla souvislá látka pro konkrétní střih. Tedy samotné šití podle střihu, i když je mnohonásobně komplikovanější než v běžném přístupu, je pak už jen odměnou. Každá látka je jiná a nikdy nevíme, jakou látku seženeme. Každá látka se chová jinak, a ne každou můžeme spojit s ostatními. V tomto principu dokážeme vyrobit jedno tričko za dobu, kdy bychom jich klasickým způsobem vyrobily 10, ne-li více. Proto je tedy nemůžeme prodávat klasickým způsobem, protože by cena takového trička musela být reálně 10krát vyšší. Uvědomujeme si, že jen těžko nám někdo zaplatí cenu 10krát vyšší za tričko, které je ještě k tomu sešité z několika kousků odpadního materiálu. Pochopily jsme tedy, že pokud nechceme pracovat v hodinové sazbě pár jednotek Kč, musíme osvětlit podstatu toho co děláme a naleznout tak komunitu lidí, kteří náš přístup pochopí.
Naše crew
Mari
Od dětství mě bavilo tvořit. Studovala jsem střední i vysokou školu s uměleckým zaměřením, a i přes mnoho studijních úspěchů, ocenění a vysokoškolský diplom mi chyběl smysl a s tím spojená spokojenost (nejen) v mé tvorbě. Odmítala jsem spolupráce s mnohdy úspěšnými lidmi, a protože jsem nechtěla být součástí spotřební mašinérie, tak jsem se po škole rozhodla podnikat s vizí, dělat věci jinak, což se mi nepodařilo. Neustále jsem se točila v bezvýchodném kruhu, ve kterém mě provázely deprese a frustrace, které se s rostoucími problémy, v osobním a rodinném životě, pouze stupňovaly. V Rustymonde jsem našla cestu, ze zacykleného kruhu, a naučila jsem se tam, mimo jiné, tvořit zodpovědně, ohleduplně a užitečně směrem k našemu okolí. Moc se těším z projektu VEN, do kterého nyní můžu vložit vše, co jsem se v RM naučila.
kíťa
Po škole s ekonomickým zaměřením, jsem si během let vyzkoušela jak práci v zahraničí, tak v ČR, kde jsem v rámci zaměstnaneckého poměru, strávila roky v kancelářích různých obchodních oddělení. Poté jsem pár let podnikala a díky tomu mohla poznat, co je to pracovat 24/7 a nemít na měsíční režii, ale časem také absolutní časovou nezávislost s výdělkem mnohem větším, než jsem byla schopna vůbec utratit. Byly to všechno cenné zkušenosti, ale nic z toho mi postupem času nedávalo smysl a nijak nenaplňovalo, spíše naopak, ale tak nějak jsem nevěděla proč. Skrze to a vygradování mého dlouholetého zdravotního problému, kdy jsem se octla na hraně života, odkázaná na vozík, berle a pomoc ostatních, jsem ukončila našlápnuté podnikaní a obrátila svůj život naruby v Rustymonde. Díky tomu dnes opět běhám po svých a jsem šťastná, že se nemusím nadále účastnit toho konzumního shonu, prazvláštní optiky, kterou je nahlíženo na to, jak by měl člověk v dnešním světě fungovat a můžu pracovat pro projekty jako je RM, či VEN, kde je smysluplnost vysoce nadřazená jakémukoliv výdělku. Našla jsem své místo, kde mohu být užitečná, mít dobrý pocit a radost z toho, co dělám, být mezi stejně „podivnými outsidery“ a potkávat další takové! 😉
Týnu
Většinu svého mládí jsem se věnovala sportu a mou hlavní životní náplní byla atletika na vrcholové úrovni. Jelikož mě dlouhodobě sužovaly stavy deprese a pocity méněcennosti, které jsem si nedokázala vysvětlit, snažila jsem se je kompenzovat honem za medailemi, což se mi i nějakou dobu dařilo. Vzhledem k mému zájmu o biologii, jsem se pak ale rozhodla studovat obor biotechnologie, avšak i přes úspěšné studium a dosažený titul mé stavy neutichaly, ba naopak. Zapomenout na ně mi na nějaký čas pomohlo až narození syna, ale postupem času se problémy začaly objevovat znovu a ještě intenzivněji, spolu s uvědoměním, že synovu výchovu sama absolutně nezvládám a netuším co mám a chci v životě vlastně dělat. Dnes už to vím, jsem vděčná, že jsem se mohla s holkami v RM potkat, a mám radost z toho, co můžu denně dělat díky RM a nyní samotnému projektu VEN. Cítím hodnotu a užitečnost naší práce a hlavně nadšení, které roste s každým našim „zákazníkem“, který ji v tom cítí spolu s námi.
Pozn.
Vzhledem k tomu, jak projekt VEN vznikl a z čeho vychází, dochází ke sdílení portfolia s RM. Jelikož máme stejné postupy, zdroje, i lidský kapitál, občas dochází k tomu, že se v portfoliu výrobků objevují stejné produkty. Je to záměr a je tomu tak naschvál, aby díky tomu mohli naši klienti, i klienti RM, čerpat z onoho stejného portfolia. Aby měli klienti VEN i RM představu o tom, co všechno můžeme nabídnout, nebo poskytnout, nehledě na to, v jakém projektu daný produkt vznikl.
To jen na vysvětlenou, pokud by se snad někdo nad tím chtěl pozastavovat.